Rok 2013 obchodzony jest w naszym kraju jak rok Juliana Tuwima. Dlatego też i w naszej szkole tegoroczne DNI KSIĄŻKI poświęcone zostały temu ulubionemu przez małych i dużych poecie.
Każda klasa już od jakiegoś czasu przygotowywała się do tego wydarzenia: przeprowadzono zajęcia poświęcone twórczości wielkiego twórcy, wykonywano prezentacje multimedialne, przygotowywano gazetki ścienne, przynoszono książki na wymianę.
W środę 20 listopada 2013 powitaliśmy w naszej szkole
rozśpiewanego pana Hilarego w przedstawieniu państwa Tomasza i Joanny Jankiewiczów,
którzy wspaniale wprowadzili wszystkich w nastrój utworów Tuwima. Muzyki i
śmiechu było co niemiara, wszyscy bawili się doskonale.
Po południu dzieci w świetlicy miały przyjemność wysłuchania interpretacji znanych już przeważnie sobie wierszy, w wykonaniu pani dyrektor Doroty Bednarek i księdza prefekta Marcina Dudy.
Czwartek rozpoczął się od warsztatów dla klas starszych
przeprowadzonych w porywający sposób przez aktorkę panią Iwonę Gacparską.
Uczniowie przekonali się, że Tuwim to nie tylko „Lokomotywa” i „Słoń
Trąbalski”, ale również piękne i różnorodne wiersze dla starszych czytelników.
Można było między innymi porównać interpretację tych samych utworów w formie
recytacji aktorskiej i muzycznej.
Po południu dla najmłodszych dzieci wystąpiło koło teatralne uczniów klas I-III przedstawiając „Pana Tralalińskiego”, „Zosię samosię” i „Rzepkę”. Okazało się, że wszystkich bawią nawet znane wcześniej wiersze. Młodzi aktorzy nagrodzeni zostali przez kolegów gromkimi brawami.
Najważniejszym piątkowym wydarzeniem okazał się konkurs recytatorski. W większości klas odbyły się wcześniej eliminacje, które wyłoniły najlepszych recytatorów. Poziom zmagań był bardzo wysoki, o czym świadczyły burzliwe obrady jury, w skład którego wchodziły panie: Iwona Gacparska, Dorota Bednarek i Iwona Hilicka. Zachwycały recytacje maluszków z klas zerowych, jak i najstarszych uczniów z klasy szóstej. Ostatecznie najwyższe lokaty uzyskali Klara Pałczak z klasy 0a, Vanessa Kuleszo i Michał Błaszkiewicz z klasy III, Pola Nowicka z klasy V i Karolina Pałczak z klasy VI. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Byliście wspaniali!
Dni książki podsumowała i zakończyła w kościele po nabożeństwie pani dyrektor Dorota Bednarek, nagradzając zwycięzców konkursów, między innymi plastycznego, w którym wzięła udział ponad setka uczniów naszej szkoły. Najlepszych piętnaście prac można było podziwiać na szkolnym korytarzu.
Tegoroczne dni książki obfitowały w moc atrakcji. Mamy nadzieję, że dzięki nim twórczość Juliana Tuwima na zawsze pozostanie bliska sercom naszych uczniów.
Wiele jest koncertów w naszej szkole. Niektóre porywają słuchaczy, inne trochę ,, usypiają". Ale jest taki koncert, na który wszyscy czekają i do którego wszyscy aktywnie się przygotowują. Co roku, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę organizowany jest Koncert Pieśni Patriotycznych. Na kilka już dni przed występami cała szkoła rozbrzmiewa pięknym śpiewem dzieci. Z każdej klasy dochodzą słowa pieśni, które towarzyszyły Polakom na przestrzeni ostatnich wieków. To naprawdę piękna lekcja historii! To nie tylko śpiew, to cała aranżacja:stroje, rekwizyty, słowa-które najpierw trzeba przyjąć sercem, aby je pięknie wyśpiewać.
W tym roku nasz szkolny Koncert Pieśni Patriotycznych odbył się 8 listopada. Przyszli rodzice, dziadkowie i babcie, dumni ze swoich wnucząt. I na pewno niejedna łza zakręciła się w oku, gdy nasze maluszki z zeróweczki wykonały ,, Piosenkę o nocy" i ,, Kadrówkę". Z jaką energią śpiewały o nadziei, nawet gdy ciemno, o nadziei odzyskania niepodległości. Klasa 1a zaprezentowała znaną pieśń ,, Serce w plecaku". Wielu dorosłych, i nie tylko, przyłączyło się do wspólnego śpiewu. Dwie klasy 4 połączyły siły i mocnym głosem zaśpiewały ,, Piechotę". Po energicznym, pełnym werwy ich występie klasa 5 zaprezentowała sentymentalną, pełną tęsknoty i bólu piosenkę ,,Rozkwitały pąki białych róż". Zaraz potem klasa 2a nie pozwoliła na rozczulanie się: w kościele zabrzmiały mocne słowa ,, Warszawianki"-,, Hej, kto Polak na bagnety!". Klasa 2b zmieniła nieco klimat, śpiewając ,, Siekiera, motyka"-pieśń bardzo popularną w czasie okupacji. Dzieci poprzebierane za warszawiaków doskonale oddały atmosferę stolicy tamtych dni. I jeszcze jedna pieśń, której bohaterem była Warszawa, a raczej chłopcy z AK, którzy w czasie Powstania Warszawskiego walczyli o wolną Warszawę. Pieśń ,,Chłopaki z AK" zaśpiewała klasa 3, której akompaniował dziadek jednej z uczennic, grając pięknie na akordeonie. Nasze spotkanie z pieśniami patriotycznymi zakończyła klasa 6, śpiewając ,, Rotę"-pieśń przywoływaną w najbardziej doniosłych, a nierzadko dramatycznych momentach w historii naszego narodu. Wysłuchaliśmy tego utworu w pozycji stojącej i , zwłaszcza starsi, ze wzruszeniem.
Po prezentacji wszystkich pieśni ks. Marcin zaprosił nas do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny i poległych na wszystkich frontach Polaków. Tego dnia ożyła pamięć o bohaterach tamtych czasów. A póki żyje pamięć, jest i nadzieja, że nie zapomnimy o ich ofierze, o ich miłości do Ojczyzny. Jest nadzieja, że i my będziemy ich naśladować i z miłością służyć Polsce.
PRZJDŹ DO GALERII