home     ·       e-Dziennik     ·       +48 91 4826856

Kronika szkolna /

Rok szkolny 2019/2020 - Listopad

21-11-2019 - Fascynująca podróż do Berlina

Dnia 21 listopada uczniowie klas 5b, 6a i 6b wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu w Szczecinie. W Sali pod Globusem w Książnicy Pomorskiej odbyły się pierwsze w Polsce spektakularne pokazy naukowe, którym patronuje Instytut Goethego.  Warsztaty Kinder Uni Science Show poprowadził niezwykle sympatyczny i kreatywny niemiecki naukowiec Joachim Hecker, autor książek i eksperymentalnych show, które odbyły się już na całym świecie od Alaski po Tajlandię. Pokazy zorientowane były na eksperymenty i ciekawostki ze świata fizyki, astronomii i chemii okraszone dużą dawką humoru i polotu prowadzącego.

Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie ze zrozumieniem niebagatelnych treści. W oczekiwaniu na rozpoczęcie show, grupka naszych szóstoklasistów ucięła sobie sympatyczną pogawędkę z przedstawicielem Instytutu Goethego, rodowitym Niemcem. Brawo! Jesteśmy z Was dumni!

18-11-2019 - Science show 5b, 6a, 6b

Dnia 18 listopada klasa 8b uczestniczyła w warsztatach pt. "Zachwyć się niemieckim" organizowanych przez Instytut Goethego w Książnicy Pomorskiej.

Zajęcia skierowane były do młodzieży. Poza przypomnieniem skutecznych technik przyswajania języka obcego, uczniowie zaznajomieni zostali z możliwościami, jakie otwiera przed nimi korzystanie z zasobów Czytelni i Medioteki Niemieckiej. Prowadzący przypominali naszym Uczniom, jak bardzo warto uczyć się w obecnych czasach, poza językiem angielskim, języka niemieckiego.

Następnie nasi Ośmioklasiści wzięli udział w „podroży" do Berlina, która stanowiła ciekawą i inspirującą lekcję historii, postaw ludzkich w obliczu trudnych czasów i niełatwych wyborów. Postaci i postawy ludzi przedstawione zostały w sposób nietuzinkowy, skłaniający do refleksji. Inspirująco została przedstawiona m.in. Sophia Sholl, młoda uzdolniona dziewczyna, działaczka antynazistowskiego ruchu oporu.

Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawostek związanych z powstaniem i upadkiem Muru Berlińskiego oraz innych słynnych miejsc, co współgrało z naszymi ostatnimi lekcjami języka niemieckiego na temat osobliwości i ciekawych miejsc w stolicy Niemiec. 

Warsztaty były inspirujące i skłaniające do przemyśleń, wniosły również szereg praktycznych porad i wskazówek związanych z eksplorowaniem stolicy Niemiec.

17-11-2019 - Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę 17 listopada obchodzony będzie po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich. Dzień ustanowiony przez Papieża Franciszka, w którym w sposób szczególny nasza uwaga kierowana jest na osoby ubogie.
Dlatego podczas nadchodzącego tygodnia chcielibyśmy wesprzeć akcję Szczeciński Tydzień Ubogich. Tydzień, w którym chcemy prosić Was o zaangażowanie i wsparcie naszej inicjatywy.
Chcielibyśmy wesprzeć Schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Zamkniętej 5 w Szczecinie, prowadzone przez Stowarzyszenie Feniks. Chcemy przed nadchodzącą zimą pomóc im zapełnić magazyn odzieżowy, magazyn chemii gospodarczej oraz magazyn żywnościowy.

Akcją obejmujemy również Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, które prowadzi miejską ogrzewalnię przy ul. Dąbrowskiego . Miejsce w którym osoby bezdomne, które nie chcą lub z różnych przyczyn nie mogą znaleźć schronienia w schroniskach, mogą skorzystać z pomocy doraźnej: wykąpać się, przebrać, ogrzać, napić kawy i herbaty oraz znaleźć schronienie na noc.

Robi się coraz zimniej. Zachęcamy Was do większej wrażliwości na osoby bezdomne.

Potrzeby Schroniska Feniks ul. zamknięta 5 / Górny Stołczyn /
- buty zimowe rozmiary 39-45
- kapcie
- kurtki zimowe
- dresy
- bielizna osobista damska i męska
- pościel
- ręczniki
- koce
- kosmetyki do higieny codziennej / mydła, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szampony, kremy do golenia, maszynki do golenia itp. /
- produkty żywnościowe / konserwy / o dłuższym okresie przydatności nie wymagające przetwarzania.

Schronisko nie przyjmuje odzieży letniej i damskiej.

Potrzeby Ogrzewalni Miejskiej ul. Dąbrowskiego:
- skarpety,
- bielizna męska (majtki, podkoszulki, kalesony),
- ręczniki, środki higieniczne / mydła, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szampony, kremy do golenia, maszynki do golenia,
- buty męskie rozmiary 39-45,
- kurtki zimowe,
- bluzy polarowe
- koce.

Wszystkie te artykuły można zostawić w koszu, który będzie wystawiony w holu szkoły.

Pamiętajcie, odzież nie musi być nowa. Ale niech będzie w stanie nadającym się do użycia. I czysta. To naprawdę ma wielkie znaczenie.

Wierzymy, że dzięki Wam uda nam się zapełnić magazyny tych organizacji, tak aby w zimie każda osoba potrzebująca mogła uzyskać odpowiednią pomoc.

07-11-2019 - Wokół symboli narodowych

Dnia 7 listopada 2019 r. uczniowie klas II-III wzięli udział w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej pt. " Wokół symboli narodowych”. W związku z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, tegoroczna edycja konkursu koncentrowała się na tych wydarzeniach. Oprócz podstawowych wiadomości dotyczących symboli narodowych, pytania konkursowe zawierały treści związane z wojną obronną oraz Polskim Państwem Podziemnym.

06-11-2019 - Koncert pieśni patriotycznej

Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości uroczystym koncertem. Wszystkie klasy przedstawiły licznie zebranym gościom przygotowane pieśni patriotyczne. Koncert uświetniła oprawa literacka w wykonaniu szkolnego koła teatralnego.